İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı

Asya, Avrupa ve orta doğu’nun Kesiştiği Nokta

Havalimanı Ulaşım

İstanbul Hava limanı yapılışı, özellikleri ulaşımı

Havaalanı Alışveriş

Lüks Mağazalar, Duty Free, Yolcu Hizmetleri

Havalimanı Transfer hizmetlerinden bilgi almak için bizi arayın +90 850 224 29 01

Asya, Avrupa ve orta doğu’nun Kesiştiği Noktada Önemli Bir Merkez

Tüm fazları tamamlandığında İstanbul Havalimanı, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla noktaya uçuş imkanı sunacak.

İstanbul Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTFM), Türkiye’nin İstanbul şehrine hizmet veren bir uluslararası havalimanıdır.
Şehrin Avrupa Yakası’nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki yer alan havalimanı 29 Ekim 2018’de açıldı.
Tüm aşamaları tamamlandığında 76,5 km2 alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen 2 terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde hizmet vermesi planlanmaktadır.
İnşa aşamasında iken havalimanının proje ismi İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine karşın, tamamlandığında adı İstanbul Havalimanı olarak açıklanmıştır.

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasiteli olacak olan havalimanı, dördüncü aşamanın sonunda toplam 6 piste sahip olacak.
Pist başı saatlik kapasitesi 19 iniş ya da kalkıştır. Pistlerin uzunluğu 3.500 metredir.
Apronun kapasitesi 500 uçaktır. Havalimanı dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’e uygundur.
Yolcu kapasitesi 90 milyon ila 150 milyon yolcu arasında olacaktır.
Öngörülen 77 kilometre karelik alanı ile Dammam Kral Fahd Havalimanı ve üç ABD havalimanından sonra dünyanın beşinci büyük havalimanıdır.
Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan havalimanının tüm bağlantıları ile beraber maliyeti yaklaşık 10,2 milyar eurodur.

Türkiye’nin ilk havacılık, teknoloji ve uzay festivali olan Teknofest, 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde havalimanında gerçekleştirildi.

Resmî açılışı 29 Ekim 2018’de gerçekleştirilen havalimanının adı aynı gün İstanbul Havalimanı olarak açıklandı.

Yeni Havalimanı Terminalleri

Ana terminal binasının büyüklüğü 1,3 milyon m2’dir.

Projenin ilerleyen aşamalarında 2. bir terminal ile iç hatlar ve dış hatlar terminalleri ayrılacaktır.

Yeni Havalimanı Pistleri

Havalimanına ait büyük uçakların iniş ve kalkışlarına uygun 3,5–4 km uzunluğunda Karadeniz’e dik olan 5 pist ve Karadeniz’e paralel uzanan 1 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.
Bu pistler sayesinde F kodlu en büyük yolcu uçakları Airbus A380 ve Boeing 747-800 alana iniş yapabilecek.
Yapılması planlanan iki taksi yolu 3.500 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde olacak. Bu taksi yollarının acil pist niteliği bulunacak. Bunlara bağlı küçük taksi yolları da inşa edilecek.

yeni havalimanı pistleri

Hava trafik kontrol kulesi

Temeli 2016 Ekim ayında atılan, 90 metre yüksekliğinde ve 17 katlı olarak projelendirilen hava trafik kontrol kulesi, lale figürlü tasarımı ile 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülünü kazandı.

İstanbul Havalimanı’nda 2019 yılı Mayıs sonuna kadar (ilk 5 ayda) yolcu trafiği iç hatlarda 2.506.369, dış hatlarda 7.452.218 olmak üzere toplamda 9.958.587 olarak gerçekleşti.

yeni havalimanı kontrol kulesi

Ulaşım

Üçüncü havalimanı karayolu taşımacalığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegredir. Ayrıca Avrupa yakası ve anadolu yakası 2. ve 1. boğaz köprüsü bağlantı yolları tem ve E5’e tamalandı.

Havalimanı ulaşım

Özel Ulaşım Firmaları ( Havalimanı Transferi )

Kurumsal transfer firmaları yoğun olarak yeni İstanbul Havalimanını kullanmaktadır.
Ayrıca özel shuttle diye tabir edilen otobüs işletmeleri ve özel lüks havalimanı transfer firmaları havalimanı şehir. Turizm Transfer Firmaları ile kolayca yapılmaktadır.

istanbul havalimanı vip transfer

İstanbul Havaalanı Nerede?

İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında yer alan yeni havalimanı, Çatalca- Göktürk-Arnavutköy kavşağında ve Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında konumlanıyor. Otobüs, havalimanı transfer servisleri gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra havalimanı taksi ve özel araçlarla kolayca ulaşılabilen İstanbul Havalimanı, Avrupa Yakası’nda Levent’ten 36 km, Taksim’den 40 km, Anadolu Yakası’nda Üsküdar’dan 47 km ve Kadıköy’den 52 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul Havalimanı’nın ayrıca Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’na da bağlantısı bulunuyor.

İstanbul Havalimanı’ndaki Uçuşlar

İstanbul Havalimanı, kusursuz bir hizmet anlayışıyla yolcularına iç ve dış hat noktalarında ev sahipliği yapıyor. Şu anda yeni havalimanından iç hat güzergahlarda 45 şehre uçuş gerçekleştiriliyor. İstanbul Havalimanı’ndan dış hatlarda 110 ülkedeki 249 farklı şehre uçuş sağlanıyor.

Lüks Mağazalar, Duty Free ve Özel Yolcu Hizmetleri

İstanbul Havalimanı, 53.000 m² büyüklüğünde dünyaca ünlü markaların ve mağazaların yer aldığı bir Duty Free alanına sahip. İstanbul Boğazı’ndan ilham alarak tasarlanan Duty Free alanı, yolcular için seçkin marka karması ve modern perakende konsepti ile yolculuk öncesi ve sonrasında keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyor. Sunduğu birbirinden farklı hizmetlerle yolculuk konforunu üst düzeye çıkaran İstanbul Havalimanı’nda, Türk ve dünya mutfağından lezzetler sunan kafe ve restoranlar da bir arada bulunuyor. Yolcuları bekleyen benzersiz alışveriş keyfine ek olarak yeni havalimanından yapılan seyahatleri unutulmaz kılmak için özel yolcu hizmetleri de sunuluyor. İGA Pass’in sunduğu hızlı geçiş, buggy, lounge, vale, karşılama & uğurlama hizmetleri ise seyahatinizin keyifli geçmesini sağlıyor.